środa, 14 kwietnia 2010

Poznańska Jeżycjada


Planuje w najbliższym czasie podróż do Poznania śladami stóp bohaterów książek Małgorzaty Musierowicz.Pierwszą jej książkę przeczytałam mając jedenaście lat i od tego czasu zakochałam się w rodzinie Borejków,płakałam i śmiałam się razem z nimi,przeżywałam niesamowite chwile tak jak byliby to naprawdę istniejący ludzie.

Jeżycjada – cykl książek dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, prywatnie wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady. Pierwsza część cyklu (Szósta klepka) została wydana w 1977, a najnowsza (Sprężyna) w 2008. Planowana jest kontynuacja cyklu. Książki są bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży.

Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, zamieszkującej stuletnią kamienicę przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.

Książki z cyklu przetłumaczono ponadto na kilkanaście języków. Noelka została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. Kwiat kalafiora został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Na podstawie Idy sierpniowej i Kwiatu kalafiora nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja Kłamczuchy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz